Mor Masallar
Mor Masallar

Proje Ekibi

Elif Çelebi / Derleyen
Aktif olarak mimarlık mesleğini sürdürüyor. Gelecekteki gıda erişimine yön verebilecek; terk edilmiş binaların yeniden kullanımı, sürdürülebilirlik ve ekoloji içerikli akademik çalışması ile 2019 yılında uzmanlığını aldı. Mesleğinin yanı sıra gönüllü olarak; toplumsal cinsiyet eşitliği, okuma sevgisi, kent ve çevre bilinci konularında çalışmalar yürüten sosyal platformlara destek oluyor. 0-18 yaş arası çocukların zihinsel becerilerinin, edindikleri kelime hazinesine bağlı olduğu gerçeği ile kendi çocuklarımızın geleceğinin, başka çocukların geleceğinden ayrı düşünülemeyeceği olgusuyla hareket ediyor. 2020 yılında İstanbul Üniversitesi Çocuk Edebiyatı Programı ve Nevzat Süer Sezgin Yetişkinler İçin Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Atölyesi’ni tamamladı. 2021 Mart ayı itibariyle dijital olarak yayımlanan Kıpırtı Çocuk Dergisi yayın kurulu ve editör grubunda yer aldı. Bir öyküsü “Çevrim İçi Gülmece Uzaktan Eğitim Öyküleri” derlemesine seçildi. Çocuk ve Kent temalı “Kentini Arayan Çocuklar” adlı derleme projesi yayımlandı. Kıpırtı Çocuk Dergisi’nde “Kentin Renkleri” köşesini hazırlıyor.

Gülay Pamuk / Derleyen
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Aktif olarak İzmir’de Aile Hekimi Uzmanı olarak çalışıyor. Evli ve iki çocuk annesi. 2017 yılında, Nevzat Süer Sezgin’in Yetişkinler İçin Çocuk ve Gençlik Edebiyatı atölyesine katıldı. 2020 yılında ilk kitabı, “Unutkan Dede’nin Maceraları” yayımlandı. Öykülerinin yer aldığı derleme kitaplar şöyle: “Ah Korona Vah Korona” Derleyen Nevzat Süer Sezgin (Çocuk ve Gençlik Edebiyatı); “Duvarın Ardı” Derleyen Zeynep Eşin (Yetişkin Edebiyatı); “Geliyorlar” Derleyen Hasan Karaca (Çocuk ve Gençlik Edebiyatı); “Çevrimiçi Gülmece Uzaktan Eğitim Öyküleri” Derleyenler Nevzat Süer Sezgin, Yusuf Çağlayan (Çocuk ve Gençlik Edebiyatı); “Kentini Arayan Çocuklar” Derleyenler Nevzat Süer Sezgin, Elif Çelebi, Yusuf Çağlayan (Çocuk ve Gençlik Edebiyatı). 7’den 70’e Çocuk Kültür ve Edebiyat Dergisi’nde hikâye, masal ve şiirleri yayımlanıyor. Ayrıca üyesi olduğu Eksi 18 Edebiyat Topluluğunun hazırladığı Kıpırtı Çocuk Dergisi’nde de hikâye ve şiirleri yayımlandı. 2021 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Çocuklar için yazmaya ve üretmeye devam ediyor.

Nevzat Süer Sezgin / Derleyen
İvriz Öğretmen Okulu ve Ankara Fen Fakültesi mezunu. Devletin çeşitli kademelerinde öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Özel Koru Anaokulu ve Etüt Merkezi’ni kurdu. Özel Ekin Lisesi’nin kurucuları arasına katıldı ve eğitim danışmanlığı yaptı. 2009 yılında emekli oldu. Eğitimle ilgili pek çok sivil toplum kurumunda çalıştı. “Ezbersiz Eğitim” ve “Bütünsel Eğitim” projelerinin mimarlarından. Anne-babalara, öğretmenlere çocuk gelişimi, iletişim, insan gelişiminde medyanın etkileri, demokratik yaratıcı kişilik gelişimi, çocuk edebiyatı ve kadın sorunları üzerine pek çok çalışması bulunmaktadır. Türkiye’de ve yurt dışında medya, şiddet, oyuncak, kitap vb. konularda söyleşiler yaptı. Çeşitli dergilere eğitim ve çocuk edebiyatı hakkında yazılar yazdı. Bilgi Toplumunda Okul ve Eğitim (Etki Yayınevi, 1998) adlı baskısı tükenmiş bir kitabı var. Tüm dünyayı etkileyen Covid 19 virüsünü konu alan “Ah Korona Vah Korona Öyküleri”, çocuk hakları temalı öykülerden oluşan “Haydi Tut Elimi”, uzaktan eğitimde güldürü öykülerini içeren “Çevrim İçi Gülmece”, kent ve çocuk temalı “Kentini Arayan Çocuklar” isimli dört derleme projesi yayımlandı. Kıpırtı Çocuk Yazılı Çizili Çocuk Dergisi’nde yayın kurulu üyeliğine ve “Nevzat Süer Sezgin Yetişkinler İçin Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Atölyesi” eğitmenliğine devam ediyor.

Beste Örge Sağlam / Resimleyen
İzmir’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi yine İzmir'de tamamladı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Ana Sanat Dalı Sahne Tasarımı mezunu. 2001-2009 yılları arasında İstanbul'da çalışmalarıma devam etti. Aynı zamanda devlet okullarında resim öğretmenliği yaptı (2004). Anaokullarında; serbest çağrışımlı resimleme, hayal gücü ve vizyon geliştirme konularına yönelik çalışmalarda bulundu. 2009 yılından beri İzmir'de özellikle çocuklara yönelik sahne sanatları (bale /tiyatro) üzerine çalışan bir firmada, kostüm kreatörlüğü yapmakta. Çocuk kitapları resimlemeyi çok seviyor ve kitap kapakları ile illüstrasyon çalışmalarına halen devam ediyor. Hikâye resimleme, çizilen resme hikâye yazma, hikâyeleştirme ve anlatım konuları özel ilgi alanına giriyor. Hayal etmeyi, yazmayı, çizmeyi, boyamayı çok seven bir anne.